Gündelik Sportif Faaliyetlerimiz…

24852313_10155944462077264_739311374447500682_n

Nirvana’da her çocuğun günlük programı içinde kişiye özel bir spor faaliyetine mutlaka yer veriyoruz.

Bu faaliyetlerde çocuğumuzun fiziksel, zihinsel ve davranışsal problemlerinin giderilmesine yönelik çalışmalara odaklanıyoruz.

Literatürde düzenli fiziksel aktivitenin sağlık üzerinndeki yararlarının ele alındığı araştırmaların sayısı oldukça fazla. Otizmli çocuklarda fiziksel aktivite düzeyinin sağlıkla ilişkili katkısının daha da yüksek olduğu ve düzenli spor yapan otizmli bireylerin yaşam kalitesinin oldukça arttığı görülmektedir.

Sporun insan vücudunda biriken negatif enerjiyi atmasında ve böyle negatif bir birikimin yaratabileceği stres, öfke, saldırganlık, şiddet gibi davranış bozukluklarının kontrol altına alınmasında çok yararı olduğu biliyor.

Yürüme, koşma ve sıçrama gibi temel motor beceriler, erken çocukluk döneminde kazanılması gereken, çocukların oyun ve fiziksel aktivitelere- başarılı bir biçimde katılmasını sağlayan hareketlerdir. Biz gündelik faaliyetlerimizde otizmli çocukların temel motor becerilerinin gelişmesini destekleyen çalışmalar yapıyoruz.

Bunun yanısıra ”Koordinatif Beceriler” olarak tanımlanan ve birden fazla kas grubunu aynı anda çalıştırırken, merkezi sinir sistemini harekete geçiren ve çocuğun odaklanma becerisini geliştiren çalışmalar da yapıyoruz.

Tüm spor alanlarımızın öncelikli amacı çocuklarımızın güvenliği… Bunun için geniş, aydınlık odalarda ve tatami minderleri ile kaplı yumuşak zeminde çalışıyoruz.

Kurumumuz Aydos Ormanları’na yakın olduğu için, doğa yürüyüşleri ile çocuklarımızın bol oksijen almasını, engelli atlama, koşma, bisiklet gibi faaliyetleri doğal ortamda yapmalarını ve kozalak toplayıp boyamak gibi eğlenceli aktivitelerle, spor çalışmalarını birleştirmelerini de sağlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s