Hakkımızda…

Nirvana Otizm Yaşam ve Gençlik Spor Klübü Derneği, 2017 Ağustos ayından beri faaliyetini sürdürmektedir. Kurumumuz Özel Eğitime ihtiyacı olan Otizmli çocuklara, ihtiyaca göre tam gün, yarım gün veya haftada birkaç gün belirli saatlerde eğitim verebilmektedir.

Otizmli bireylerin farklılıklarını zenginlik olarak kabul eden ve her çocuğun özgün durumuna ve ihtiyaçlarına göre şekillenen ”kişiye özel” bir eğitim veriyoruz!

Kuruluş amacımız, otizmli çocukların sosyal adaptasyonlarını ve öğrenme süreçlerini olumsuz etkileyen davranış bozukluklarını olabildiğince düzeltmek, gündelik yaşamlarını daha kaliteli hale getirmek ve kendine yeterli bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Geniş bir bahçesi ve konforlu yaşam alanları olan müstakil bir binada hizmet veren kurumumuzda, çocuklar sevgi dolu ve güvenli bir ortamda, kaliteli zaman geçirmektedirler.

Her çocuk kendisine ait bir Spor Lideri ile çalışmaktadır. Kişiye Özel Spor Lideri, çocuğun sportif gelişimini program yöneticisinin gözetimi altında takip etmekte, özbakımından beslenmesine ve diğer özel ihtiyaçlarına kadar her konuda gerekli olan desteği vermektedir.

Çocuklarımız yetenekleri doğrultusunda yüzme, fitness, masa tenisi, kort tenisi, bisiklet, paten, atletizm, futbol, basketbol, kayak, bocce, bowling gibi spor faaliyetleri, günlük yaşam ve özbakım becerileri, duyu bütünleme, sosyal uyum programları gibi bileşenlerden oluşan bir program çerçevesinde eğitim almaktadırlar.

Spor, otizmli bireylerde dikkat yoğunlaştırma, disipline alışma, düşünceyi bir noktada toplama, problem çözme, üretken olma, hayal gücünü kullanma, kurallara uyma ve pratik zekâyı kullanma gibi özellikleri geliştirmekte çok önemli bir yardımcıdır. Bunun yanısıra spor faaliyetleri çocukların heyecan, sevinç, üzüntü gibi duyguları yaşayarak hayata bağlanmalarını ve kendine güven duygularının gelişmesini de sağlamaktadır.

Yaptığımız çalışmalar, otizmli bireyleri akranlarıyla oyun oynama ve oyun kurallarına saygı göstermek, başarı ve başarısızlığı kabullenmek, hoşgörü ve işbirliği gibi dayanışma duygularını geliştirmek gibi konularda da geliştirmektedir.

Sizleri de ailemizin bir parçası olarak görmekten mutluluk duyacağız.

Kurucu Müdür,

Emel Ayyıldız